Digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovky patří mezi fotoaparáty oblíbené amatérskými nadšenci i profesionály. Výměnné objektivy, optický hledáček a široké možnosti manuálního nastavení patří k přednostem, kterými se chlubí každá zrcadlovka. Poradím vám, na co se při výběru zaměřit a jak vybrat zrcadlovku přesně pro vás.
Digitální zrcadlovky – rozdělení
Digitální zrcadlovky lze rozdělit do tří hlavních skupin, které se liší konstrukcí, cenou a množstvím funkcí. Jak se od sebe liší zrcadlovka pro začátečníky, pokročilé a profesionální fotografy?
Amatérské zrcadlovky pro začátečníky
Amatérské zrcadlovky jsou plnohodnotné fotoaparáty, které výslednou kvalitou nijak výrazně nezaostávají za dražšími modely. Zrcadlovka pro začátečníky či amatéry má zpravidla přehledné ovládání, kompaktní a lehkou konstrukci a zabudovaný interní blesk. Pořizovací cena amatérské zrcadlovky se pohybuje do 25 000 Kč.
Při výběru zrcadlovky myslete i na nutnost pořízení příslušenství (objektivy, stativy, filtry a další fotopříslušenství). Většina příslušenství není kompatibilní mezi modely různých výrobců.
Poloprofesionální zrcadlovky – správná volba pro pokročilé fotografy
Poloprofesionální zrcadlovky jsou robustnější, odolnější a těžší než amatérské zrcadlovky. Oproti amatérským modelům také nabízí pokročilé fotografické režimy, nastavení a obvykle i větší LCD displej se stavovou částí pro nastavení expozičních hodnot. Zrcadlovka pro pokročilé vás může přijít až na 60 000 Kč.
Profesionální zrcadlovky – co zvládne nejlepší zrcadlovka?
Profesionální zrcadlovky nabízí detailní nastavení, širokou škálu fotografických režimů a bezchybnou spolehlivost, rychlost i odolnost. Zrcadlovka pro profesionály věšinou nemá integrovaný blesk – počítá se s využitím externích blesků s lepšími výsledky. Cena zrcadlovky bez kompromisů se snadno vyšplhá nad 100 000 Kč.
Jak se poprat s pokročilými funkcemi zrcadlovky
Každá zrcadlovka s objektivem i bez nabízí řadu fotografických funkcí. Mezi ty pokročilé patří nastavení citlivosti ISO, vyvážení bílé barvy nebo doby expozice. Každá zrcadlovka zároveň přináší i několik manuálních, poloautomatických a plně automatických režimů fotografování.
- Režim M je plně manuální režim. Fotograf nastavuje expoziční čas, clonu, ale i expozici a hloubkou ostrosti.
- Režim P je poloautomatický. Fotoaparát nastaví čas i clonu a na vás je výběr hodnoty ISO a dalších hodnot.
- Režim TV umožňuje nastavit čas expozice a ISO. Zrcadlovka automaticky nastaví nejvhodnější clonu.
- Režim AV je opakem režimu TV. Nejdříve nastavíte clonu, zrcadlovka poté doplní čas expozice.
Mezi automatické režimy focení patří režim portrét, makro, sport, režim pro noční fotografování a režim pro zachycení krajin.